Oprogramowanie w chmurze i aplikacje mobilne

12:20 Jakub Bauman 3 Comments

Wprowadzenie


W ostatnim czasie dużo mówi się o oprogramowaniu w tzw. chmurze. Warto jest więc zastanowić się czy z takich dobrodziejstw korzystać. Dostawcy tzw. chmury starają się przekonać potencjalnych użytkowników, że dzięki rozwiązaniu usługowemu zaoszczędzi gdyż nie będzie musiał kupować urządzeń typu serwery i rozbudowywać infrastruktury. Jest to oczywiście prawda jednak to nie wszystko co może dać nam rozwiązanie informatyczne z wykorzystaniem chmury.
W niniejszym artykule zostanie krótko omówiony pewien często niezauważany, a istotny aspekt rozwiązań "chmurowych". Najpierw zostanie przedstawiony trend rozwoju organizacji w kierunku pracy zdalnej i mobilności, a dalej korzyści jakie daje chmura przy wdrażaniu systemów wpisujących się w ten trend.

Praca zdalna i mobilność

Mimo iż technologia komunikacyjną bardzo się rozwinęła to w procesach sprzedażowych bardzo istotny jest kontakt z klientem. Zmusza to pracowników firm do podróży i pracy poza biurem. W pracy tej można wykorzystywać komputery przenośne czyli popularne notebooki ale również inne - bardziej poręczne - urządzenia jak tablety czy nawet telefony komórkowe. Oczywiście ważne jest aby za pomocą tych urządzeń łączyć się z zasobami danych firmy takimi jak formowania poczta, bazy danych, dokumenty i inne.
Obecne trendy w prowadzeniu biznesu powodują również, że kładzie się duży nacisk na tzw. CRM (ang. Customer Relationship Management) czyli zarządzanie relacjami z klientami. Przedsiębiorstwa wdrażają systemy informatyczne gdzie gromadzą dane dotyczące interakcji z klientami. Mnóstwo tych danych wprowadzają przedstawiciele handlowi będący w podróży, a ważne jest aby notatki że spotkań pojawiały się w systemie w krótkim czasie. Takie potrzeby generują potrzebę tworzenia rozwiązań umożliwiających pracę zdalną.

Chmura obliczeniowa jako baza dla pracy zdalnej

Zacznijmy od tego czym jest oprogramowanie w chmurze?
Otóż jest to po prostu oprogramowanie udostępnione na zdalnym serwerze. Formy udostępnienia mogą być różne ale nie to jest przedmiotem tego artykułu.
Istotne jest, że jeżeli skorzystamy z usługi w chmurze renomowanego dostawcy to możemy się spodziewać, że udostępniony nam program będzie dostępny poprzez łącze internetowe o dużej prędkości i najczęściej symetryczne.
Co to oznacza? Dlaczego po prostu nie postawić serwera w biurze?
Usługi dostępu do Internetu z jakich najczęściej korzystamy to usługi z dostępem o niesymetrycznej szybkości. Prędkość pobierania jest w takich łączach znacznie większa niż prędkość wysyłania.  Jest to korzystne gdy przeglądamy strony internetowe, słuchamy muzyki,  czy oglądamy filmy. Zasadniczo wtedy gdy pobieramy więcej danych niż wysyłamy.
Zastanówmy się teraz czy nasze oprogramowanie wysyła czy pobiera więcej danych. W typowych operacjach wykonywanych w programach z bazą danych wykonujemy operacje przeglądania oraz modyfikacji danych, przy czym  operacji przeglądania jest dużo więcej.
Zatem jeżeli serwer z bazą danych postawimy w biurze będzie on korzystał głównie z szybkości wysyłania, wielokrotnie niższej szybkości wysyłania. Wówczas stacje klienckie, znajdujące się poza biurem, mimo że mogłyby potencjalnie pobierać dane szybciej (gdy korzystają z szybkich łącz) będą pobierać dane z prędkością z jaką wysyła je serwer. Dodatkowo stacji tych może być więcej niż jedna i będą musiały się tą prędkością "podzielić". Zupełnie inaczej będzie gdy serwer będzie udostępniony w chmurze. Serwer będzie wysyłał dane szybko i stacje klienckie będą mogły je również szybko odbierać. Może nawet z pełną prędkością.
Dodatkowo należy zwrócić uwagę na fakt, iż udostępniana w chmurze usługa nie będzie wrażliwa na awarie w biurze, takie jak utrata zasilania, awaria dostępu do internetu czy inne.

Podsumowanie

Podsumowując, można powiedzieć że jeśli specyfika pracy wymaga zdalnych połączeń do serwera, tak jak jest przy pracy mobilnej, to warto zastanowić się czy nasze oprogramowanie nie powinno być umieszczone w chmurze. Zapewne dla pracowników biurowych nie będzie tutaj korzyści (chyba że pracują również z domu), jednak dla mobilnych na pewno korzyści te można znaleźć. A kto zarabia pieniądze dla firmy?


3 komentarze:

  1. Odniosę się do tematu pokrewnie. Na początku swojej działalności zleciłem księgowość do https://www.ifirma.pl/. Przy okazji zostałem zaopatrzony w doskonałe i darmowe oprogramowanie dla firm, takie jak program do faktur, mała księgowść, program magazynowy oraz CRM. Te aplikacje doskonale się integrują i pozwoliły na łatwą współpracę z biurem rachunkowym. To niewątpliwy atut, którego nie było mi dane zaznać 10 lat temu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Takie oprogramowania są bardzo potrzebne. W mojej firmie korzysta się z tego oprogramowania https://ax-dynamics.com/pl/microsoft-dynamics-365 To bardzo dobry partner w biznesie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak najbardziej takie rodzaje oprogramowania są ważne i tym bardziej należy je mieć jeśli będą sprawdzały się w naszej firmie. Ja jestem zdania, że fajnym rozwiązaniem jest również wdrożenie u siebie https://www.connecto.pl/demo-xl/ i takie systemy doskonale sprawdzają się w wielu firmach.

    OdpowiedzUsuń