Backup bazy danych na przykładzie enova365

08:39 Jakub Bauman 4 Comments

O tym że należy wykonywać kopie zapasowe wie praktycznie każdy, ale czy każdy je wykonuje. Ze skromnego doświadczenia autora wynika, że jednak nie każdy. Wielokrotnie na pytanie: "Kiedy była robiona kopia?" padała odpowiedź "Gdy był Pan ostatnio.". Może by nie było źle gdyby nie fakt, że ostatnia wizyta miała miejsce rok wcześniej.
Oczywiście rozsądny administrator, jeżeli firma takiego ma zatrudnionego ustawi wykonywanie kopii automatycznie. Często jednak warto samemu zatroszczyć się o kopię.

W niniejszym artykule przedstawione zostanie jak "ręcznie" wykonać kopię zapasową bazy danych programu enova365.

Niezbędne uprawnienia


Aby wykonać kopię bazy danych programu enova365 musimy posiadać odpowiednie uprawnienia, a w szczególności należeć do roli posiadającej uprawnienie do archiwizowania bazy danych.

Jeżeli nie masz uprawnień aby nadać sobie to uprawnienie skontaktuj się z administratorem lub konsultantem enova365.

Z programu enova365 kopię możemy wykonać dwiema metodami. 

Kopia za pomocą mechanizmu MS SQL

Pierwsza z metod to typowa kopia bazy danych MS SQL i możemy ją wykonać jeżeli nasza baza jest tego typu. Ta metoda jest zdecydowanie szybsza i pewniejsza ale możliwość jej wykonania jest ograniczona uprawnieniami systemowymi. Jeżeli mamy uprawnienia administratora do komputera na którym pracujemy możemy taką kopię wykonać. Aby to zrobić znajdując się w głównym folderze po zalogowaniu do bazy należy z menu czynności wybrać opcję: "Archiwizuj bazy danych...".
Program pokaże okienko, w którym:

1. Za pomocą przycisku "Przeglądaj" otworzymy okno wyboru pliku gdzie wskażemy folder*, w którym chcemy zapisać kopię.
2. Klikniemy przycisk "Archiwizuj". W tym momencie program wykona archiwizację bazy danych.

* Folder musi być dostępny dla innych użytkowników komputera. Nie może to być pulpit, czy folder Dokumenty. Może to być główny folder np. dysk C:.

Sposób wykonywania kopii bazy danych został przedstawiony również w filmie,

Zapis w plikach txt


Druga metoda: zapis w plikach txt,  pozwala na bezproblemowe zapisanie pliku kopii na pulpicie jednak pewne ograniczenia. Pierwsze z nich to takie, że dane można odtworzyć tyko za pomocą tej wersji programu, za pomocą której wykonano kopię. Drugie to rozmiar pliku do 2GB, co sprawia że nie może być użyta do dużych baz. 
Wykonanie kopii tą metodą jest podobne, z menu "Czynności" wybieramy opcję: "Zapis bazy w plikach txt...";

Następnie pojawi się okno, w którym:

1. za pomocą przycisku "Przeglądaj", możemy wybrać folder, w którym zapiszemy kopię. 
2. Archiwizacji dokonujemy wciskając przycisk "Zapisz".

Warto zauważyć, że program podpowiada nazwę pliku składającą się z nazwy bazy, wersji programu, daty wykonania kopii, może to być przydatne przy późniejszym odtwarzaniu bazy.

UWAGA: Podczas wykonywania kopii zapasowej, w żadnym wypadku nie korzystamy z opcji zaawansowanych. 


Opis archiwizacji bazy danych można znaleźć również w instrukcji obsługi programu.4 komentarze:

 1. Trzeba w sobie wyrobić nawyk tworzenia kopii zapasowych baz danych. Najlepiej jeszcze przy programowaniu korzystać z systemu kontroli wersji np. Git. Jeśli poważnie myślimy o programowaniu jak https://craftware.pl to taka technika działania powinna być u nas wykonywana wręcz za każdym razem gdy zmieniamy kod lub nanosimy poprawki. Pomoże to w przyszłości gdy pojawią się jakieś błędy do powrotu w miejsce odkąd zaczęliśmy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kopie zapasowe nie raz potrafią nas uratować w przypadku nigdy nieoczekiwanej awarii. Dlatego systemy informatyczne w firmie https://www.connecto.pl/system-informatyczny-potrzebny-firmie/ powinny być nadzorowane przez odpowiednie osoby, które przecież mają pojęcie o tych systemach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie napisane. Pozdrawiam i gratuluję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja jestem przekonany, że robienie kopii zapasowych o rzecz obligatoryjna kiedy prowadzimy własną firmę. W końcu również jeśli używamy sprawdzonych systemów CRM to musimy dbać o jego rozwój i utrzymanie. Doskonale o tym napisano w https://www.sn2.eu/biznesowo/18849-utrzymanie-i-rozwoj-systemu-crm-dlaczego-jest-wazne.html i jak dla mnie jest to dość istotna kwestia.

  OdpowiedzUsuń